Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.35.

.12.

.20.

.61.

.90.

.100.

.46.

1359978828-82.jpg

249 mieszkań ma  tej chwili w swojej ofercie Biuro Zamiany Mieszkań ZGM. Zamiana mieszkania na mniejsze to często dla wielu ludzi jedyny sposób na pozbycie się długów i niższy czynsz. Sprawdziło się to w Gdańsku, sprawdza i w Gorzowie.

Gorzowskie Biuro Zamiany Mieszkań przy ZGM działa od 1 stycznia 2009 roku. Przykład dał właśnie Gdańsk, gdzie takie biuro powstało kilka lat wcześniej i dawało dobre rezultaty. Zgodnie z nazwą jego celem jest kojarzenie tych, którzy chcą zamienić mieszkanie – mniejsze na większe lub na odwrót. Nie tylko w ramach zasobów komunalnych administrowanych przez ZGM, ale także w różnych innych. Można więc zamienić mieszkanie spółdzielcze na komunalne i odwrotnie.

Istota pomysłu wiąże się z tym, że wielu najemców mieszkań komunalnych ma zbyt duże mieszkanie w stosunku do aktualnych potrzeb, często zalega z czynszem i nie ma innej możliwości rozwiązania tego problemu. Zamiana mieszkania na mniejsze oznacza nie tylko mniejsze koszty i opłaty, ale również przejęcie zadłużenia przez nowego najemcę, który zobowiązuje się je uregulować. Zamiana możliwa jest także z innych powodów, gdy ktoś chce zmienić lokal, gdyż przestała mu odpowiadać lokalizacja, warunki czy położenie na określonym piętrze.

Od stycznia 2009 r. zamieniono w ten sposób 103 mieszkania, z czego 24 w 2011 r. a 31 w 2012r, czyli widać tendencje rosnącą, co szczególnie zarządzających ZGM. Oznacza bowiem, ze do kasy zakładu wpłynęło około 700 tysięcy zł z tytułu zaległości czynszowych, które wydawały się już nie do odzyskania. Konieczność spłaty zadłużenia nie jest przy tym barierą, gdyż za 10-20 tysięcy można zyskać np. 20 metrów kwadratowych dodatkowo.

- Problemem jest brak małych mieszkań – stwierdza Marcin Smela, kierownik BZM. – O ile na początku ludzie na ogół chcieli zamieniać się na większe mieszkania, to teraz szuka się głównie małych , dwupokojowych mieszkań i to z centralnym ogrzewaniem. A tych nam  brakuje. Niestety, widać wyraźnie, że szczególnie starsi ludzie, często z biedy chcą uciekać na mniejsze mieszkanie, bo to są znacznie mniejsze koszty.

W ofercie BZM są mieszkania w różnych częściach miasta. Są więc m.in. w śródmieściu, na Piaskach, Słonecznym, Zawarciu czy na ul. Walczaka. Dominuje stare budownictwo, z piecami węglowymi i ogrzewaniem gazowym. Ale to powoli się zmienia, bo coraz więcej mieszkań jest sukcesywnie podłączana do miejskiej sieci centralnego ogrzewania.

Szczegółową ofertę BZM można znaleźć w odpowiedniej zakładce na stronie ZGM: www.zgm.gorzow.pl.

 

Jan Delijewski  (www.echogorzowa.pl)

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.