Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.25.

.8.

.71.

.76.

.22.

.11.

.45.

1380286297-94.jpg

Trwa wymiana wodomierzy głównych na radiowe. Ułatwi to znacznie ich odczyt. Nie trzeba będzie szukać tych urządzeń po zakamarkach budynków. Wystarczy zbliżyć się na kilka metrów do wodomierza, żeby odczytać go na specjalnym urządzeniu.

 

Nie oznacza to, że znikną pracownicy odczytujący wskazania wodomierzy, z którymi wielu lokatorów zdążyło się nawet zaprzyjaźnić. Po prostu praca tych ludzi stanie się nieco łatwiejsza.

 

- Odpada bieganie za kluczem do miejsca, w którym jest zainstalowany licznik główny. Szczególnie czasochłonny bywa odczyt w starych budynkach, gdzie liczniki bywają montowane w trudno dostępnych pomieszczeniach. Wodomierze lokalowe są w mieszkaniach i dostać się do nich można jedynie w obecności lokatora. Wyjątkiem są nowe budynki z oddzielnymi pionami - mówi Łucja Szulc z ADM 1.

 

Mimo wszystko nie jest źle. Porównania wartości z licznika głównego z sumą wskazań podliczników wykazują w większości wypadków niewielkie różnice.

 

Może kiedyś tradycyjne liczniki w mieszkaniach zostaną zamienione na urządzenia z możliwością radiowego odczytu. 

 

- Teraz większością budynków zarządzają wspólnoty mieszkaniowe. Dobrze byłoby, aby podejmowały one decyzje o wymianie wodomierzy u wszystkich lokatorów. Nie tylko chodzi tu o odczyt, ale również o dokładność tych urządzeń, która zależy od jakości urządzenia, jak również od sposobu jego montażu – mówi pani Łucja.

 

Rozliczenie następuje raz na pół roku na podstawie odczytu wodomierza głównego i podliczników. Naliczane są zaliczki na podstawie poprzedniego okresu rozliczeniowego. Jeżeli lokator zużywa tyle samo wody co w poprzednim okresie to wychodzi na zero. Jeżeli zużyje więcej lub mniej to wychodzi nadpłata lub niedopłata. Lokator otrzymuje dokładne rozliczenie.

 

Jeżeli podczas odczytu podliczników nie ma lokatora a zatem dostępu do urządzenia, to wystawiany jest rachunek na podstawie średniego zużycia.

 

ZGM rozlicza się z PWiK. Jednocześnie firma dba o to, aby koszty wody i ścieków w każdym budynku były rozłożone sprawiedliwie na wszystkie lokale.  W zasobach ZGM znajdują się również lokale w których nie ma podwodomierza lub urządzenie to utraciło legalizację. Faktury dla mieszkańców takich lokali wystawiane są na podstawie wskazań wodomierza głównego, od których odejmuje się sumę wskazań pozostałych podwodomierzy w tym budynku. W każdym rachunku oprócz rozliczenia kosztów zużycia wody i ścieków zawarta jest opłata abonamentowa.

 

Warto sprawdzać stan instalacji wodnej. Drobna nieszczelność spowodować może duże różnice w rachunkach. Zużyta uszczelka za kilka groszy lub uszkodzony zawór spłuczki za kilka złotych może spowodować znaczący wzrost rachunku.  Warto również pamiętać, że kupując urządzenia gospodarstwa domowego wykorzystujące wodę należy zwracać uwagę na ich ,,wodożerność’’. Pralki i zmywarki do naczyń nowej generacji potrafią zadowolić się nie wiarygodnie niskim zapotrzebowaniem na wodę. Warto dopłacić do dobrego urządzenia, aby przez wiele lat mieć zwrot w rachunkach za wodę.

 

rar (www.echogorzowa.pl)

 

Warto przeczytać również "Co należy wiedzieć o rozliczaniu wody?"

 

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.