Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.3.

.35.

.82.

.71.

.22.

.53.

.19.

1427280134-18.jpg

Wiele atrakcyjnych lokali w mieście jest własnością gminy. Jeżeli szuka się dobrego miejsca pod działalność, to warto przejrzeć komunalne oferty. Zasady najmu tego typu lokali różnią się jednak od tych wolnorynkowych.

 

Osoba, która chce wynająć lokal od gminy, musi się liczyć z tym, że nie zrobi tego od ręki. Samorządy obowiązują procedury, których nie mogą ominąć.

 

Zasady najmu lokali reguluje Uchwala  Nr LXXVII/1199/2010 Rady Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia  30 czerwca 2010r.  w sprawie zasad gospodarowania lokalami użytkowymi   oraz przepisy wykonawcze do tej uchwały. Te ostatnie zawiera zarządzenie Nr 1293 /II/2010 Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia 13 września 2010r. w sprawie regulaminu przetargu ustnego nieograniczonego i warunków najmu lokali użytkowych.

 

Akty te można znaleźć w biuletynie informacji publicznej Urzędu Miasta (dostępny na stronie internetowej www.bip.gorzow.pl) oraz w dzienniku urzędowym danego województwa. Muszą być one ponadto zgodne z takimi ustawami, jak o gospodarce nieruchomościami i o samorządzie gminnym. 

 

Lokale mogą być wynajmowane w drodze przetargowej lub w drodze bezprzetargowej – na czas oznaczony lub nieoznaczony.

 

Do wynajęcia na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata oraz na czas nieoznaczony przeznacza się wolne lokale w budynkach, które nie są przeznaczone do rozbiórki.

 

Wynajęcie lokalu na czas dłuższy niż 3 lata oraz na czas nieoznaczony następuje w drodze przetargu.

 

Odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy najmu na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata oraz na czas nieoznaczony wymaga zgody Rady Miasta. 

 

Nie wymaga zgody Rady Miasta wynajęcie lokalu:

  • w trybie bezprzetargowym na czas oznaczony do 3 lat
  • na rzecz organizacji pożytku publicznego.

 

Informacji o tym, czy miasto planuje wynajęcie lokalu, trzeba szukać na tablicach ogłoszeń w Urzędzie Miasta. w prasie lokalnej oraz w Internecie na stronie www.bip.gorzow.pl 

 

Takie ogłoszenie o lokalach użytkowych przeznaczonych do wynajmu publikowane jest na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta i wywieszone jest na okres 21 dni.

 

Po okresie 21 dni publikowane jest ogłoszenie o przetargu, w którym znajdują się informacje o: adresie tego lokalu, jego powierzchni, rodzaju działalności, jaką można w nim prowadzić, okresie, na jaki będzie wynajmowany, a także o zasadach przystąpienia do przetargu  oraz jego terminie.  

 

Ogłoszenie o przetargu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej, na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta – co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym terminem przetargu.

 

Do wynajęcia w drodze przetargu przeznacza się lokale wolne pod względem faktycznym i prawnym.

 

Przetarg ma formę ustną. Najpierw ogłasza się wyjściową stawkę czynszową, która następnie jest licytowana przez osoby, które do niej przystąpiły. Zasada jest taka, że stawkę licytuje się w górę. Wygrywa ten, kto da najwięcej.

 

W przetargu nie mogą brać udziału osoby będące dłużnikami lub zajmujące bez tytułu prawnego lokal pozostający w zarządzie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie Wlkp.

 

Uczestnik przetargu zobowiązany jest przedłożyć komisji przetargowej przed otwarciem przetargu:

  • dowód tożsamości,
  • w odniesieniu do podmiotów gospodarczych – wypis z ewidencji działalności gospodarczej lub z Krajowego Rejestru Sądowego, a w przypadku spółki cywilnej także umowę spółki,
  • w przypadku reprezentacji przez pełnomocnika – właściwe pełnomocnictwo z podpisem notarialnie poświadczonym,
  • oświadczenie potwierdzające, że nie ma zadłużenia wobec ZGM i nie zajmuje lokalu komunalnego bez tytułu prawnego,
  • oświadczenie, że zapoznał się ze stanem technicznym lokalu, którego dotyczy wplata wadium i potwierdza gotowość zawarcia umowy najmu w przypadku wygrania przetargu,

a ponadto, na żądanie komisji – dowód wpłaty wadium.

 

Uczestnikowi przetargu, który wygra przetarg – wadium zalicza się na poczet czynszu za najem lokalu, natomiast pozostałym uczestnikom zwraca się niezwłocznie po odwołaniu albo zamknięciu przetargu.

 

Jeżeli osoba ustalona najemcą lokalu nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy najmu lub wyjdzie na jaw, że poświadczyła nieprawdę w przedłożonym komisji oświadczeniu – odstępuje się od zawarcia umowy najmu, a wadium ulega przepadkowi na rzecz Miasta Gorzowa Wlkp.

 

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zawiera z osobą, która wygrała  przetarg, umowę najmu (pod warunkiem że nikt nie zakwestionował wyników przetargu).

 

Mirosława Puklińska

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.