Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.64.

.21.

.80.

.10.

.31.

.97.

.47.

1427698664-84.jpg

W ADM 1  dobiegają końca spotkania ze wspólnotami mieszkaniowymi. Tradycyjnie największą przeszkoda w planowanych remontach są pieniądze. Szeroko dyskutuje się nad przystąpieniem do programu KAWKA.

 

Na terenie ADM 1 na długo przed wprowadzeniem programu  kilka wspólnot zdecydowało się na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ich przykład podziałał na sąsiadów, którzy również pomyśleli o zwiększeniu swojego komfortu życia. Niestety, na terenie administrowanym przez ADM 1 są wspólnoty, których budynki nie są objęte programem. Obecnie myślą nad tym czy nie wystąpić indywidualnie o przyłączenie, mimo ze wiąże się to z pełnym sfinansowaniem inwestycji.

 

Wspólnoty w większości wypadków starają się finansować  wszelkie poważniejsze prace z  kredytów. Nie tylko podłączenie do sieci lecz również inwestycje teromomodernizacyne, wymianę stolarki drzwiowej, wykonanie stropodachów, pokryć dachowych  itp.

 

- Kredyty są bardzo atrakcyjne, bo po wykonaniu inwestycji dokumenty są składane do banku, który nalicza premię wynoszącą nawet 18 do 20 procent. Zabezpieczeniem kredytu jest fundusz remontowy. Udzielając kredytu bank określa wysokość funduszu, która musi być na granicy opłacalności dla banku. Wspólnota  musi mieć tyle środków finansowych, aby pokryły one spłatę kredytu, czyli kapitału i odsetek . Musi również zostać około 15 procent funduszu remontowego na utrzymanie nieruchomości czyli ewentualne niespodziewane naprawy – mówi  p. o. kierownika Urszula Janicka.

 

Obecnie w trakcie remontu jest klatka schodowa przy ulicy Mieszka I 12. Odrestaurowana zostanie cała klatka razem z dachem. Jest to inwestycja finansowana z kredytu bankowego.  Docieplone zostaną budynki przy ul. Wyszyńskiego 18. Zaplanowano wiele remontów klatek schodowych w budynkach już ocieplonych zwyremontowanymi dachami. Wymianie ulegnie instalacja elektryczna w tych budynkach bo pamięta ona jeszcze dawne czasy, kiedy to urządzeń elektrycznych było nie wiele. Remonty tej i innych planowanych klatek schodowych rozpoczną się właśnie od wymiany instalacji elektrycznej i uporządkowania kabli. Ich ilość w ostatnich latach zrobiła się ogromna. Każdy z instalatorów internetu i kablówek zakładał je po swojemu i w wielu miejscach zrobiła się trudna do opisania plątanina. Po uporządkowaniu ,,elektryki’’ rozpoczną się prace przy instalacjach gazowych.  Instalacja elektryczna bywa dużym problemem, bo jej zasadnicza część jest w części wspólnej budynku. Wspólnoty jednak rozumieją, że bez jej wymiany trudno mówić o nowoczesnej i w pełni sprawnej instalacji w poszczególnych mieszkaniach. Ważnym argumentem obok wygody jest  oszczędność. Przy wymianie instalacji coraz więcej wspólnot zakłada tzw. czujki czyli czujniki ruchu automatycznie włączające i wyłączające oświetlenie.

 

 – Jest to ważne, bo w budynkach mieszkają różni ludzie. Często w okresie jesienno-zimowym nie mając gdzie się podziać organizują spotkania się na klatkach schodowych.  Nagminne było wkładanie zapałek w wyłączniki, aby żarówki świeciły bez przerwy. Czujniki ruchu powodują dużą oszczędność – mówi kierownik.

 

Niebawem większość budynków zostanie zmodernizowana i szpecić będą tylko frontowe elewacje. Wstarych kamienicach zarówno one jak nawet remonty dachów wymagają udziału konserwatora i często bardzo specjalistycznych i kosztownych prac szczególnie przy odnawianiu sztukaterii i wymyślnych gzymsów. Na razie nie ma na to pieniędzy. Aczkolwiek na ostatniej sesji rady miasta przyznano 300 tysięcy zł. dotacji na remonty kilku kamienic w całym mieście. Dzięki temu nowej elewacji jeszcze w tym roku doczekają się budynki przy ul. Mieszka I 60 (ADM 1) oraz Armii Polskiej 22,  Śląskiej 38,40-41 i Jasna 1-2 . To jednak ciągle jest kropla w morzu remontowych potrzeb.

 

rar (echogorzowa.pl)

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.