Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.73.

.18.

.25.

.86.

.67.

.50.

.76.

1428473726-35.jpg

Od 14 kwietnia br. część mieszkańców Gorzowa może się spodziewać wizyty ankieterów, którzy będą przeprowadzać spis systemów grzewczych istniejących w budynkach. Akcja inwentaryzacji jest prowadzona przez firmę ATMOTERM S.A. na podstawie umowy z Urzędem Miasta Gorzów Wlkp. Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu KAWKA. 

 

Ankieterzy odwiedzą ponad 2400 punktów adresowych, czyli około 7600 lokali mieszczących się w centralnej części Gorzowa. Inwentaryzacja obejmie tereny, na których stwierdzono przekroczenia norm jakości powietrza. Ankietyzacja potrwa według planu do 19 czerwca br. Dla osób, które nie będą w tym czasie obecne w sprawdzanych lokalach, przewidziano możliwość wypełnienia ankiety zdalnie (będzie ona dostępna na stronie Urzędu Miasta). Można także udzielić potrzebnych informacji telefonicznie, pod numerem 95 73-55-703. 

 

Ankieterzy będą zbierać informacje na temat liczby systemów grzewczych, rodzaju i ilości stosowanego paliwa, a także o mocy posiadanych urządzeń. Będą pytać również o planowane zmiany w zakresie posiadanego systemu ogrzewania. Udzielone informacje będą traktowane jako poufne i posłużą tylko na potrzeby realizowanego zadania.

 

Głównym celem badania jest zidentyfikowanie źródeł tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń do powietrza, czyli pieców, kominków lub trzonów kuchennych opalanych paliwem stałym (np. węglem lub drewnem). 

 

Skutkiem ubocznym spalania tego typu paliw jest uwalnianie do atmosfery szkodliwych dla zdrowia pyłów i gazów. Znaczące ich ilości powstają jeśli paliwo jest słabej jakości, a system grzewczy nie jest pierwszej młodości. Ponadto kotły niewyposażone w automatyczny podajnik paliwa umożliwiają spalanie odpadów domowych (w tym drobnych plastików, opakowań wielomateriałowych czy lakierowanego drewna) - niezgodne z prawem i powodujące powstawanie związków szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia. W odróżnieniu od wyposażonych w specjalne filtry kominów elektrociepłowni, przewody kominowe zwykłych budynków nie są przystosowane do eliminowania tych zanieczyszczeń. Ponadto temperatura spalania w piecu domowym jest niższa niż ta w ciepłowni, w związku z czym ilość szkodliwych substancji powstających w trakcie spalania tej samej ilości paliwa w małym kotle jest większa. Trzecią istotną różnicą przemawiającą na niekorzyść lokalnych systemów grzewczych jest fakt, że spaliny z domowych kominów uwalniane są stosunkowo nisko (zwykle do 10 metrów nad ziemią), gdzie prędkości wiatrów ułatwiających rozpraszanie zanieczyszczeń są niższe. W efekcie przy niesprzyjającej (zwłaszcza bezwietrznej) pogodzie zanieczyszczenia gromadzą się blisko ziemi, na wysokości, na której oddychamy. Szczególnie niekomfortowa sytuacja jest na obszarze gęstej zabudowy, o wąskich, trudnych do przewietrzania „kanionach ulicznych”, w których dym z kominów łączy się z zanieczyszczeniami pochodzącymi z komunikacji miejskiej.

 

Wydział ochrony Środowiska i Rolnictwa,

Biuro Prasowe 

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.