Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.89.

.71.

.46.

.80.

.62.

.57.

.84.

1439879596-67.jpg

Mimo upałów i ponad 30 stopniowych temperatur prace związane z „KAWKĄ” nieustannie trwają i nabierają coraz większego tempa i... namacalnego wymiaru. Stykamy się nimi poruszając się po gorzowskich ulicach i zaglądając na gorzowskie podwórka. Czasem spotkanie to może być nawet trochę kłopotliwe, np. gdy na drodze z pracy zaskakuje nas nowa „mijanka” lub musimy poczekać na manewrująca koparkę. Pamiętajmy jednak – cel jest ważny, czyste powietrze oraz zdrowie dla nas i naszych dzieci.

 

Tych co czekali na długo zapowiadane przez Miasto i ZGM zmiany,  cieszyć może to, że widać, iż w temacie „KAWKA” wiele się dzieje i są to konkretne prace budowlane. Na podwórkach i ulicach stoją pojemniki z gruzem świadczące o tym, że piece węglowe w mieszkaniach są rozbierane, a w ich miejsce wykonywane nowe instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Jest to efekt realizacji prac zleconych na podstawie umów przez ZGM, dotyczących 50 budynków. Obecnie są zawarte umowy dotyczące robót na kolejnych 24 budynkach. Podpisanie umów poprzedzone było pracami w różnych zespołach, w których uczestniczył ZGM,  sporządzaniem i kompletowaniem dokumentacji technicznych, przygotowaniem umów pomiędzy Wspólnotami a PGE, budowaniem bazy zaświadczeń i oświadczeń składanych przez właścicieli lokali na potrzeby monitorowania pomocy de minimis oraz realizacją przetargów na wykonanie prac. Z racji skali tego projektu,  jego początkowy etap realizacji wymagał olbrzymiego nakładu pracy i czasu związanego z ustaleniem zasad współpracy miedzy poszczególnymi jego uczestnikami,tj. organizatorami i beneficjentami (mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto, Miasto Gorzów Wlkp., ZGM w Gorzowie Wlkp., PGE, WFOŚiGW w Zielonej Górze), ustaleniem harmonogramów, zebraniem pozwoleń na wykonanie prac w poszczególnych budynkach i lokalach, skompletowaniem potrzebnej dokumentacji i zleceniem tych prac zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wszystko zgodnie z wymogami WFOŚiGW, z którego pochodzą środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia i których zachowanie ma kluczowe znaczenie , przy rozliczaniu  dofinansowania. Nie wystarczy wystartować z realizacją przedsięwzięcia , ale również należy kontrolować jego wykonanie w tym zgodność z poszczególnymi harmonogramami, co też jest niemałą pracą.

 

Prace drogowe na wciąż nowych odcinkach pokazują, że roboty związane z doprowadzaniem ciepła do budynków są na bardzo zaawansowanym etapie. ZGM przygotował i wyremontował pomieszczenia na węzły ciepłownicze, doprowadzenie ciepła i wyposażenie węzłów to już zadanie PGE. Obecnie szczególnie widoczne są te prace odbywające się na ul. Drzymały, Dąbrowskiego, Łokietka, wcześniej na ul. Borowskiego. Jest to kontynuacja prac związanych z niezbędną rozbudową sieci ciepłowniczej, które były wcześniej już wykonywane w innych częściach miasta, gdzie udało się je wykonywać bardziej dyskretnie, bo rury mogły być kładzione na tyłach budynków (prace były prowadzone w podwórkach). 

 

Wszystko to co obecnie jest wykonywane jest zwieńczeniem wielu działań, którymi Zakład Gospodarki Mieszkaniowej pełniący rolę Operatora  w imieniu Lidera  Miasta Gorzowa Wlkp. zajął się w związku z realizacją przedsięwzięcia „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza śródmieściu Gorzowa Wlkp.”. Została wykonana dokumentacja techniczna i otrzymano pozwolenia na budowę w 74 budynkach, dla kolejnych 95 ogłoszono przetargi i podpisano umowy z wykonawcami. Finalizowanie pewnych etapów projektu nie jest jednak końcem pracy wykonywanej przez ZGM, gdyż zlecone prace wymagają nadzoru, odbioru,a w końcu prawidłowego ich rozliczenia. Oczywiście w międzyczasie wykonywane są wszystkie niezbędne czynności aby móc wykonać prace w innych częściach miasta. Zachowana musi być ciągłość, aby wszystko mogło się zakończyć w przewidzianym zgodnie z założonym w projekcie czasie. 

 

Oczywiście równolegle ZGM prowadzi działania związane z swoją podstawową działalnością, związaną zarządzaniem nieruchomościami Gminy i Wspólnot, w tym niezbędnymi remontami w budynkach i lokalach, wymianami stolarki oraz bieżącą eksploatacją. Pracy nie brakuje, zwłaszcza, że zakres wykonywanych zadań stale się zwiększa, jak choćby od kwietnia o konieczność rozliczania lokatorów z wywozu nieczystości stałych i składania deklaracji w tym zakresie imieniu Wspólnot i budynków Gminnych, czy nawet obsługa Cmentarza Miejskiego w tym zakresie. 

 

Wspólnoty chcą remontować i naprawiać swoje budynki. Świadczy o tym ilość zlecanych prac. Duże roboty zlecane są w wyniku przetargów, mniejsze w zależności od wartości oraz woli wspólnoty często są ogłaszane na stronie ZGM. Jest to pewnego rodzaju nowość, ogłoszenia są umieszczane od stycznia tego roku pod adresem http://www.zgm.gorzow.pl/?go=zapytania i na dziś dzień jest ich już ponad 60. Wykonawcy mogą się zapoznać z aktualnymi zamówieniami, a Wspólnoty mają gwarancję, że wybrane zostaną najlepsze oferty i co ważne najtańsze.

 

Jeśli chodzi o realizację przedsięwzięcia „KAWKA” nie bez trudności (co typowe dla  skali przedsięwzięcia i ilości stron uczestniczących), ale udaje się go realizować zgodnie z harmonogramem - o co dba ZGM jako Operator tego przedsięwzięcia, w szczególności z powołana do tego celu komórka Koordynatora przedsięwzięcia. Złośliwym, którzy mówili – nie uda się pozostaje zgrzytać zębami. Osobom, które uwierzyły i zobaczyły sens w tym, aby w ich kaloryferach popłynęła ciepła woda ku ich wygodzie a zarazem z korzyścią dla środowiska i nas czyli mieszkańców – dziękujemy i zapewniamy, że nie zawiedziemy.

 

Uszczegóławiając prace związane z przedsięwzięcia „KAWKA” wykonane w I półroczu 2015r. przez ZGM należy wymienić m.in.:

 

  • prace projektowe , w tym prace obejmujące uzgodnienia z Miejskim Konserwatorem Zabytków
  • procedowanie w sprawie aneksowania umów promesy, dotacji i pożyczki z WFOŚIGW w Zielonej Górze
  • prace technicznego zespołu roboczego PGE-ZGM
  • prace  zespołu roboczego powołanego przez Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. 
  • bieżącą współpracę z WFOŚIGW w Zielonej Górze , w tym składanie wniosków o wypłatę środków oraz końcowych rozliczeń etapów inwestycyjnych
  • roboty budowlane obejmujące demontaż pieców kaflowych, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach, przeprowadzenie remontu pomieszczeń pod montaż węzłów cieplnych (kwartały: X, XI, XV, XIX, XXIV, XX)

 

 

 

Wśród najważniejszych prac, które przeprowadzono w zakresie prac projektowych należy wymienić:

 

  • wykonanie projektów instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej, w tym prace projektowe związane z demontażem pieców kaflowych, przeprowadzeniem remontu pomieszczeń pod montaż węzłów cieplnych (kwartały: X, XI, XIX, XX), w ramach czego  została wykonana dokumentacja techniczna i uzyskano pozwolenia na budowę dla 50 budynków. 
  • wykonanie projektów instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej, w tym prace projektowe związane z demontażem pieców kaflowych, przeprowadzeniem remontu pomieszczeń pod montaż węzłów cieplnych (kwartały: XV, XXIV), w ramach czego została wykonana dokumentacja techniczna i uzyskane pozwolenia na budowę dla 24 budynków. 
  • ogłoszenie przetargu i wybór wykonawców do realizacji projektów instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej, w tym prace projektowych związanych z demontażem pieców kaflowych, przeprowadzeniem remontu pomieszczeń pod montaż węzłów cieplnych (kwartały: I, II, IV, V, VIII, IX, XIII, XIV, XVII, XVIII, XXI), w ramach, którego została zamówiona dokumentacja techniczna dla 95 budynków. Umowy z wykonawcami  zostały zawarte w dniu 19.06.2015.

 

 

Do najważniejszych działań, które przeprowadzono w zakresie prac związanych z realizacją Etapów-Zadań inwestycyjnych realizowanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej jako Operatora należały:

 

  • roboty budowlane prowadzone w ramach demontażu pieców kaflowych, wykonania instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach, przeprowadzenia remontu pomieszczeń pod montaż węzłów cieplnych (kwartały: X, XI, XIX,  XX ulice w części numeracji:  30-Stycznia, Chrobrego, Dąbrowskiego, Drzymały, Łokietka , Krzywoustego , Borowskiego Mieszka I, Kosynierów Gdyńskich). Wykonywane są prace w  50 budynkach Umowy z wykonawcami zostały zawarte w dniu 14.04.2015r. 
  • ogłoszenie przetargu na roboty budowlane prowadzone w ramach demontażu pieców kaflowych, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach, przeprowadzenia remontów pomieszczeń pod montaż węzłów cieplnych (kwartały: XV, XVIV (ulice w części numeracji:  30-Stycznia, Drzymały, Kosynierów Gdyńskich, Mieszka I, Mickiewicza). Wykonywane będą prace w  24 budynkach. Umowy z wykonawcami zostały zawarte w lipcu i sierpniu 2015 roku, na roboty w 15 budynkach. W 9 budynkach roboty rozpoczną się na przełomie sierpnia i września 2015.

 

Opisane prace są wykonywane w ramach projektu „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w śródmieściu Gorzowa Wlkp.”, współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Część 1) Program pilotażowy KAWKA” oraz środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

 

Piotr Koch 

 

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.