Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.12.

.16.

.21.

.60.

.94.

.98.

.56.

1446212998-37.jpg

Przed okresem jesienno – zimowym warto pamiętać o przeglądzie technicznym termy gazowej, pieca dwufunkcyjnego aby wyeliminować potencjalne zagrożenie zatrucia się  tlenkiem węgla (pot. mówiąc zaczadzenie). Obecnie termy i piecyki gazowe nowej generacji posiadają wbudowane różnego typu czujki powodujące wyłączenie urządzenia w przypadku cofania się spalin kanałami lub gromadzenia w pomieszczeniu, w którym są usytuowane.

 

Należy pamiętać, że za urządzenia gazowe odpowiada użytkownik lokalu i to na nim spoczywa odpowiedzialność zlecenia serwisantowi przeglądu i czyszczenia podzespołów urządzeń, przynajmniej raz na rok. Bezpieczeństwo użytkowników mieszkań wydaje się być tu najważniejsze, a często się o tym zapomina, co ma czasami tragiczne skutki.

 

Pamiętajmy o tym, że spalany gaz w urządzeniu potrzebuje powietrza czyli prawidłowej wentylacji grawitacyjnej w lokalu. Zaklejanie w okresie jesienno – zimowym kratek wentylacji grawitacyjnej, uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej różnego rodzajami taśmami powoduje zaburzenia w prawidłowym działaniu kominów - wentylacji grawitacyjnej i spalinowym. Często dochodzi do tak zwanego ciągu wstecznego (powietrze wtłaczane jest kominem wentylacyjnym i spalinowym do wewnątrz lokalu i jest to nieprawidłowe zjawisko, bardzo niebezpieczne). Podczas pracy urządzenia gazowego typu terma gazowa, piec dwufunkcyjny należy rozszczelnić stolarkę okienną usytuowaną najbliżej urządzenia aby wspomóc wentylację grawitacyjną i kominy spalinowe. Wówczas obieg powietrza przebiega w sposób prawidłowy z kierunku stolarki okiennej do kratki wentylacyjnej, a zużyte powietrze oraz spaliny wytwarzane podczas pracy urządzenia wyrzucane są kominami poza lokal – budynek, głowicam kominowymi.   


O obsługę w okresie zimowym w budynkach gminnych i przyległych terenach oraz o posesję zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe zadbają wykonawcy zewnętrzni. W ramach umów firmy zobowiązane są do :

  •  usuwania śliskości, śniegu, lodu i błota pośniegowego z chodników, tarasów, dojść do budynków, śmietników, altanek śmietnikowych, parkingów, miejsc postojowych i zbiorników na nieczystości płynne w sposób zapewniający bezpieczeństwo bez zbędnej zwłoki po wystąpieniu zjawisk atmosferycznych,
  • oczyszczania powierzchni kratek na studzienkach usytuowanych w ciągach pieszych,
  • usypywania w pryzmy śniegu oraz odkutego lodu i składowanie na poboczu w miejscach nie utrudniających ruchu pieszego. W przypadku nadmiernej ilości wywóz na odrębne zlecenie,
  • zabezpieczenia i uzupełniania piasku przez cały sezon zimowy

 

W przypadku ciągłych opadów śniegu usługa realizowana będzie systematycznie aż do osiągnięcia stanuzapewniającego bezpieczeństwo poruszających się ludzi i pojazdów.

 

Stan pogotowia obowiązywać będzie również firmy konserwacyjne branży dekarskiej, ogólnobudowlanej, sanitarnej, stolarsko – szklarskiej i elektrycznej. Zarówno pracownicy jednostek jak i mieszkańcy mogą w razie konieczności bezpośrednio kontaktować się z pracownikami specjalistycznej firmy konserwacyjnej. Telefony kontaktowewywieszone są w gablotach na klatkach schodowych i na stronie www.zgmgorzow.pl


W zakresie prac instalacyjnych sanitarnych i elektrycznych firma konserwacyjna zobowiązana będzie do:

  • pełnienia dyżurów w godzinach popołudniowych i nocnych oraz w święta i dni wolne od pracy,
  • bezzwłocznego reagowania na awarie zgłaszane w ramach dyżuru pogotowia na wskazany numer telefonu i zabezpieczenie awarii najdalej do 1 godziny od przyjęcia zgłoszenia, a następnie jej usunięcie w ciągu 12 godz.

Obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego nałożony jest na mocy ustawy Prawa Budowlanego z dnia 7 lipca 1994 roku na właścicieli i zarządców budynków. Obejmuje również usuwanie z elementów elewacji sopli, brył i nawisów śniegowych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszo – jezdnych w pobliżu budynku.


Poszczególne administracje przeprowadzają bieżące przeglądy budynków pod kątem zabezpieczenia ich w okresie zimowym w zakresie zabezpieczenia i uzupełnienia okienek piwnicznych oraz na poddaszach, zabezpieczenia instalacji wodnej i kanalizacyjne otuliną przed zamarznięciem.
 

Damian Madaliński

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.