Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.6.

.46.

.57.

.52.

.5.

.42.

.16.

1447669270-62.jpg

Lokatorzy blisko 500 mieszkań w śródmieściu Gorzowa zostali podłączeni do sieci ciepłowniczej. Oczywiście w ramach programu redukcji niskiej emisji spalin „KAWKA”. W listopadzie podłączonych zostanie kolejnych 219 mieszkań. Program pilotowany jest przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

 

- Głównym celem, obok wygody, jest zmniejszenie narażenia mieszkańców na negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń – mówi wiceprezydent Gorzowa Jacek Szymankiewicz. – Jak popatrzymy na badanie jakości powietrza to zobaczymy, że ponad 50 procent zanieczyszczeń pochodzi z palenia węglem lub innymi materiałami. Pozostałe niespełna 40 procent to ruch komunikacyjny i 10 procent inne źródła, w tym przedsiębiorstwa. Z dokonanej analizy w ostatnich czterech latach wynika, że przez 74 dni w roku mamy w mieście przekroczone dopuszczalne normy jakości powietrza. Dlatego to był ostatni dzwonek, żeby wreszcie poprawić jakość naszego życia – podkreśla.

 

Prace budowlane ruszyły w maju i w październiku ciepło popłynęło do 495 lokali umiejscowionych w 49 budynkach. Zaplanowane prace zostały zrealizowane w terminie. W niektórych lokalach konieczne było uruchomienie doraźnego ogrzewania, ponieważ październikowa aura dawała się we znaki gorzowianom, którzy wcześniej zdecydowali się na zdemontowanie pieców kaflowych. Specjalnie dla tych mieszkańców Zakład Gospodarki Mieszkaniowej uruchomił infolinię. Dzwoniąc, można było ustalić dokładny termin podłączenia lub otrzymać pomoc w pozyskaniu przenośnego ogrzewania elektrycznego.

 

Ale to nie koniec, ponieważ do końca listopada ciepło popłynie do kolejnych 219 mieszkań. We wszystkich lokalach nadal aktywne są piece kaflowe, które zostaną zdemontowane dopiero po podłączeniu centralnego ogrzewania. Obecnie PGE wstawia węzły do pomieszczeń. Jest ich na obecną chwile jedenaście. Prace zostaną wykonane w 25 budynkach zlokalizowanych przy ul. Drzymały, 30-go Stycznia, Kosynierów Gdyńskich, Mieszka I i Mickiewicza. Ponadto trwają pracę podłączenie do ciepłej wody.

 

- Muszę przyznać, że jest to trudny do realizacji program, jakiego w historii Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej jeszcze nie było, aczkolwiek dzięki znakomitej współpracy nie tylko z miastem, lecz także w wykonawcą zadania Polską grupą Energetyczną dajemy sobie świetnie radę – mówi dyrektor ZGM Paweł Jakubowski. – Oczywiście czasami napotykamy na problemy, lecz rozwiązujemy je i dlatego wszystkiego realizujemy w terminie. Jeśli mam mieć prośbę, to prosiłbym mieszkańców, żeby wpuszczali nas do domu i razem współpracowali w zakresie zakończenia realizacji poszczególnych etapów. Szczególnie chodzi o podłączenie ciepłej wody – apeluje.

 

Obecnie opracowywane są projekty dla kolejnych 96 budynków, w których prace planowane są w 2016 roku. Przetargi na pracę powinny zostać ogłoszone jeszcze w tym roku, a umowy zostaną podpisane na początku lutego, co pozwoli ruszyć z pracami już w marcu, a to z kolei da możliwość zakończenia prac przed sezonem grzewczym.

 

Będą to budynki zlokalizowane przy ulicach Krzywoustego, Armii Polskiej, 30-go Stycznia, Chrobrego, Borowskiego,Jagiełły, Łokietka, Kosynierów Gdyńskich, Mieszka I. Dalsze prace projektowe i realizacyjne będą prowadzone sukcesywnie. Zakończenie projektu jest planowane na 2017 rok.

 

Przypomnijmy, że koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 71 mln zł, w tym 65 mln zł stanowią koszty kwalifikowane, z których 45% zostanie sfinansowane z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a 44,8% pokryje pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Resztę stanowi wkład własny PGE GiEK S.A.

 

- Żeby pozyskać nową grupę odbiorców naszego ciepła najpierw trzeba zainwestować w rozbudowę systemu ciepłowniczego, stąd też jest nasz wkład w inwestycję. Obliczamy, że całość projektu da nam 26 megawatów nowych podłączeń. Jest to inwestycja, która niesie korzyść dla wszystkich stron, poczynając od miasta, poprzez mieszkańców, kończąc na nas jako dostawcy, z czego jesteśmy zadowoleni – tłumaczy Jan Kos, dyrektor gorzowskiego oddziału Elektrociepłowni.

 

RB (echogorzowa.pl)

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.