Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.97.

.46.

.82.

.6.

.75.

.62.

.79.

1444393698-92.jpg

Ciągle też najbardziej poszukiwane są mieszkania nieduże, ale z centralnym ogrzewaniem i ciepłą wodą. Powodzeniem cieszą się także mieszkania do remontu. Biuro Zamiany Mieszkań budzi więc cały czas zainteresowaniem tych, którzy coś chcą zrobić ze swoimi mieszkaniami.


- To fakt, ludzie chętnie biorą lokale do remontu – potwierdza Marcin Smela, kierownik Biura Zamiany Mieszkań w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej. Do tego biura trafiają wszyscy, którzy chcą się z różnych powodów zamienić na lokale.

Najmniej kłopotów

- Lokal do remontu oznacza, że nie ma podczas zamiany drugiej strony, z którą trzeba się dogadywać, uzgadniać szczegóły – tłumaczy Marcin Smela. Inną ważną kwestią jest i przewidywana możliwość zwrotu 50 procent poniesionych nakładów na remont w czynszu.

Od początku roku Biuro Zamiany Mieszkań dokonało 23 takich zamian, w połowie roku było ich 15. Tak więc widać progres w tej dziedzinie. – Zainteresowani szukają najchętniej mieszkań od 37 do 55 m kw., z centralnym ogrzewaniem i ciepłą wodą, czyli z podstawowym dziś standardem.

Powodzeniem cieszą się też lokale zadłużone. – Jeśli ktoś szuka konkretnego mieszkania w konkretnym miejscu, jest gotowy spłacić zadłużenie sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy – mówi Marcin Smela. Ale jak się okazuje, problemem może być dogadanie się z dłużnikiem, który może nie zaakceptować warunków zamiany. – Nie ma przymusu, to są dobrowolne decyzje – podkreśla Marcin Smela.

Ciągle przybywa

Obecnie w Biurze Zamiany Mieszkań jest 316 ofert i tu też przybyło, bo w połowie roku takich ofert było 308. Obejmują one teren całego miasta, choć relatywnie najwięcej jest z Zawarcia oraz centrum. Jak dodaje Marcin Smela, zaczyna przybywać mieszkań, które zostały podpięte do KAWKI. – Ludzie zaczynają weryfikować swoje możliwości finansowe i stąd decyzje o zamianie większych mieszkań na mniejsze – mówi kierownik biura.

Warto przypomnieć, że do ubiegłego roku Biuro Zamiany Mieszkań zajmowało się głównie mieszkaniami komunalnym. Zmiana przepisów sprawiła, że można zamieniać się również mieszkaniami spółdzielczymi-lokatorskim oraz spółdzielczymi-własnościowymi.

Inna nowela przepisów o zmianach sprawiła, że można zamienić mieszkania nie tylko w obrębie jednego miasta, ale na terenie całego kraju.. – Do ubiegłego roku nie mogliśmy się zajmować takimi zamianami, teraz jest to możliwe – potwierdza Marcin Smela.

Biuro nie zajmuje się jedynie zamianami mieszkań z TBS, czyli Towarzystw Budownictwa Społecznego, ponieważ sytuacja prawna tych mieszkań jest zbyt skomplikowana. I jak dodaje Marcin Smela może być zbyt kosztowna dla potencjalnych chętnych.

Wystarczy się zgłosić

Biuro działa przy ul. Wawrzyniaka 4, interesantów przyjmuje od poniedziałku do czwartku od 9.00 do 16.00 oraz w piątki od 9.00 do 15.00. Chętny do zamiany powinien się stawić z kompletem dokumentów, czyli z potwierdzeniem tytułu najmu lokalu lub aktem notarialnym, zaświadczeniem o zadłużeniu bądź nie zadłużeniu oraz z dowodem osobistym. Biuro sprawdzi dokument, dokona oględzin oraz obfotografuje lokal i rozpoczyna procedurę zamiany. Ostateczną decyzję podejmuje zawsze osoba chętna, bo jak tłumaczą urzędnicy, do niczego nikogo zmusić nie można.

roch (echogorzowa.pl)

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.