Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.70.

.5.

.14.

.10.

.58.

.35.

.56.

1500365950-15.jpg

Na początku programu chętnych było ponad 400 wspólnot. Ostatecznie na wejście do programu zdecydowało się 66. Większość zrezygnowała z braku pieniędzy.

 

- Jak zwykle okazało się, że decydują szczegóły – mówi Maria Góralczyk-Krawczyk, wicedyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. To właśnie ZGM w imieniu wspólnot mieszkaniowych prowadzi program „Mieszkać Lepiej”. Teraz wnioski są weryfikowane i jeśli przejdą będą realizowane.

 

Dotacji chcieli wszyscy

 

Kiedy pojawiła się informacja o możliwości uzyskania dotacji unijnej na remont kamienic, chętnych było ponad 400 wspólnot. Dlatego też ZGM urządził cykl spotkań dokładnie informujących o zasadach. – No i właśnie podczas tych spotkań, kiedy urzędnicy tłumaczyli zasady, część wspólnot zaczęła się wykruszać – mówi Maria Góralczyk-Krawczyk.

 

Program, bowiem zakładał, że remont części budynku – klatki schodowej, dachu, elewacji miał być sprzęgnięty z powstaniem czegoś nowego, czegoś, co mogliby użytkować wszyscy mieszkańcy. Mogła to być siłowania pod chmurką, wspólna czytelnia, cokolwiek, co byłoby wartością dodaną. – Wielu mieszkańców nie bardzo rozumiało, że nie chodzi o zwykły remont, a o tworzenie wspólnych przestrzeni. Dlatego te zebrania miały bardzo burzliwy przebieg – opowiadają urzędnicy.

 

Inna część wspólnot wycofała się z udziału w tym projekcie, kiedy dowiedziały się, że na pokrycie wszystkich prac remontowych muszą mieć zagwarantowane pieniądze, a zwrot części wydatków nastąpi po rozliczeniu projektu. – Były takie wspólnoty, które planowały kompleksowe remonty dachów, klatek i elewacji. Po przeliczeniu kosztów okazywało się, że potrzebne byłby kwoty sięgające nawet 400 tys. zł. Raczej żadna ze wspólnot nie ma takich kwot na kontach, dlatego odstępowały od tego programu – mówi Maria Góralczyk-Krawczyk.


Czekanie na wyniki

 

Ostatecznie do programu „Mieszkać lepiej” podeszło 66 wspólnot mieszkaniowych. Jeśli przejdą pomyślnie weryfikację wniosków, mogą liczyć na wsparcie swoich projektów i refundacje wysokości do 85% jeśli chodzi o rewitalizację skwerów i podwórek, do połowy kosztów jeśli chodzi o prace związane z częściami wspólnymi i do 30% w przypadku termomodernizacji.

 

Ponieważ jest to projekt unijny, więc wymaga bardzo wielu i specyficznych dokumentów. Tą całą biurokracją ma się zająć partner, w tym wypadku gorzowski magistrat.

 

Wspólnoty musiały spełniać kilka warunków. Dana kamienica musiała się znajdować w Centrum/Nowe Miasto, na osiedlu Słonecznym, Zawarciu lub Zakanalu.

 

Źródłem dofinansowania są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, poddziałanie 9.2.2 Rozwój obszarów zmarginalizowanych. Łączna kwota dofinansowania, o którą ubiegają się wspólnoty i spółdzielnie wynosi około 4.100.000 zł.

 

Jeśli wszystko pójdzie w miarę sprawnie, to prace zaczną się w poszczególnych kamienicach już od przyszłego roku.

 

roch (echogorzowa.pl)

 

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.