Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.8.

.99.

.72.

.53.

.78.

.14.

.8.

1501487525-87.jpg

Częściowo zamknięta dla ruchu ulica Wyszyńskiego, to widomy znak, że z wolna kończy się ostatni etap zakładania miejskiego ciepła. ZGM zapowiada, że prace powinny się skończyć do września, potem przyjdzie czas na rozliczenie projektu.

 

Część prac polegających na kładzeniu ciepłociągu idzie jak w poprzednim roku przez podwórka, dlatego KAWKA jest mniej widoczna, niż w ubiegłym roku – mówi Maria Góralczyk-Krawczyk, wicedyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który już trzeci rok z rzędu prowadzi największą inwestycję od lat.


Teraz na Wyszyńskiego


Tak naprawdę KAWKA zaczęła być widoczna, kiedy pracownicy zamknęli część ul. Wyszyńskiego dla ruchu. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku prace przy kładzeniu ciepłociągu wyłączyły na wakacje praktycznie całe centrum. W tym roku, w ostatnim już etapie prac, zostało do przyłączenie 66 kamienic i we wszystkich już prace trwały lub trwają.

W kamienicach przy ul. Drzymały, Kosynierów Gdyńskich, Krasińskiego zaczęło się już montowanie węzłów ciepłowniczych, bez których niemożliwe byłoby skuteczne włączenie budynków w sieć miejską.


Żmudne odbiory

 

ZGM zakłada, że w tym roku prace zakończą się we wrześniu. – Najbardziej czasochłonna część to już rzeczywiste podłączanie ciepła. Trzeba bowiem dokładnie sprawdzić wszystkie instalacje, w razie potrzeby je uszczelnić, odpowietrzyć kaloryfery. To zwykle zabiera dużo czas – mówi Maria Góralczyk-Krawczyk.

 

Po zakończeniu prac ZGM przystąpi do rozliczenia całego projekt, ponieważ część pieniędzy na założenie miejskiego ciepła w kamienicach na Nowym Mieście pochodziła ze źródeł zewnętrznych. Warto przypomnieć, że całkowity koszt projektu to 71 mln zł, w tym 65 mln zł to koszty kwalifikowane, z których 45 proc. pokrywa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, a kolejne 44,8 proc. to korzystna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W roku 2015 do miejskiego ciepła podłączono 74 budynki, w ubiegłym roku 96, a teraz wpiętych w sieć zostanie 69 kamienic. W sumie będzie to 239 budynków.

 

Jak podaje ZGM: W ramach zrealizowanej już części projektu KAWKA w latach 2015-2016 zlikwidowano 2112 pieców węglowych i 47 sztuk ogrzewania etażowego węglowego, prace miały miejsce w 170 budynkach. Najwięcej prac wykonano w roku 2016, gdzie do sieci ciepłowniczej zostało przyłączonych aż 96 budynków z obszaru tzw. Nowego Miasta. Zlikwidowano wówczas 1208 pieców węglowych i 22 szt. ogrzewania etażowego węglowego – to o 12 pieców węglowych więcej niż planowano.

 

roch (echogorzowa.pl)

 

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.