Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.69.

.38.

.31.

.19.

.88.

.75.

.26.

1369113991-66.jpg

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, najogólniej rzecz biorąc, został powołany po to, żeby w imieniu miasta zarządzać komunalnymi mieszkaniami i lokalami użytkowymi. Od kilka lat dochodzi do tego administrowanie nieruchomościami zlecane przez wspólnoty mieszkaniowe, które powstają tam, gdzie mieszkania i lokale wykupowane są na własność.

 

Do realizacji tych zadań w strukturze ZGM utworzono Administracje Domów Mieszkalnych, tzw. ADM-y, które zajmują się poszczególnymi rejonami miasta. Gorzów podzielono na pięć rejonów i mamy pięć ADM-ów, z których każdy jest inny i czym innym się wyróżnia, choć problemy i zjawiska często są podobne.

ADM nr 1 obejmuje swym zasięgiem obszar od ul. Borowskiego aż do osiedla Piaski z jednej strony, z drugiej strony zaś od ul. Kosynierów Gdyńskich do ul. Wyszyńskiego. Na tym terenie znajduje się 219 wspólnot mieszkaniowych, 15 budynków, które poszły w prywatne ręce i 11 budynków, w których gmina ma swoje udziały, ale zajmują się nimi inni zarządcy. W sumie to około 2,5 tysięcy mieszkań i ponad 6 tysięcy mieszkańców. Do tego dochodzą liczne lokale użytkowe, zarówno komunalne, jak mające innych właścicieli.

Jest to duży i różnorodny rejon. Mamy tutaj kamienice pamiętające jeszcze XIX wiek i początki XX wieku na Nowym Mieście, ale też bloki na Piaskach wybudowane w latach 80-tych ubiegłego wieku, gdzie wielu lokatorów wykupiło od spółdzielni mieszkania i założyło wspólnoty mieszkaniowe. Są więc tu budynki jeszcze z piecami kaflowymi i termami do podgrzewania wody, ale i w miarę współczesne wieżowce z windami i zsypami na śmieci, czyli przekrój historii budowlanej Gorzowa.

 Największym problemem jest stan techniczny najstarszych kamienic, by wymagają dużych nakładów finansowych, by nadać im właściwy wygląd i stan funkcjonalny. A to sporo kosztuje, pieniędzy zaś brakuje. Na szczęście wspólnoty mieszkaniowe coraz śmielej decydują się zaciągać kredyty, z których finansowane są remonty.

Postępuje również modernizacja systemu grzewczego. W instalacje centralnego ogrzewania i ciepłą wodę z magistrali miejskiej wyposażono już wiele kamienic przy ul. Kosynierów Gdyńskich. To samo stanie się w tym roku m.in. w budynkach przy Mickiewicza 9-15. Dzięki temu, powoli, bo powoli, ale znikają piece kaflowe i związane z nimi uciążliwości.

Obszar zarządzany przez ADM nr 1 to jednak nie tylko lokale mieszkalne i użytkowe, ale również tereny zielone i ścieżki, place zabaw i miejsca parkingowe oraz inne. W tym zakresie także wiele się zmienia – ostatnio w rejonie ul. Mickiewicza pojawiła się wreszcie kanalizacja deszczowa, co oznacza dalszą poprawę istniejących tam warunków do życia. Dzieje się to jednak etapami, bo możliwości wyznaczają posiadane środki, a tych w stosunku do ogromu potrzeb ciągle jest mało. Ale to już problem, który dotyczy niemal wszystkich sfer naszego miejskiego życia.

ADM nr 1 mieści się przy ul. Wyszyńskiego 38 (obiekt dawnej mleczarni), tel. 738 71 40. Kieruje nim Danuta Romankiewicz.

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.