Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.45.

.93.

.100.

.52.

.69.

.23.

.57.

1424697273-15.jpg

Początek roku 2015 to moment rozpoczęcia bardzo intensywnych działań związanych z realizacją Zadania i Przedsięwzięcia pn. „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w śródmieściu Gorzowa Wlkp.”, współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Część 1) Program pilotażowy KAWKA” oraz środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, powszechnie nazywanego „KAWKĄ”. Przedsięwzięcie jest realizowane na obszarze dzielnicy Nowe Miasto, w której został naruszony dopuszczalny poziom pyłów zawieszonych  PM10 i PM 2,5 oraz poziom zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla.

 

Już w  styczniu 2015 Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie Wlkp., pełniący funkcję Operatora działającego w imieniu Miasta Gorzowa Wlkp., skompletował pełną dokumentację projektową wraz z pozwoleniami na budowę dla budynków z kwartału X, XI, XIX i XX. 

 

W dniu 02 lutego 2015 został ogłoszony przetarg na realizację robót budowlanych w tych kwartałach. Oznacza to, że mieszkańcy ulic 30-Stycznia , Łokietka , Drzymały , Borowskiego, Dąbrowskiego, Mieszka I i Chrobrego  będą jako pierwsi uczestniczyli w pracach polegających na wykonaniu instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej i demontażu pieców węglowych, zarówno w budynkach Wspólnot Mieszkaniowych jak i w budynkach komunalnych.

 

Termin rozpoczęcia robót budowlanych w 50 budynkach jest przewidywany na marzec 2015.

 

Po wyborze wykonawcy robót, wszyscy mieszkańcy obszaru, w którym roboty będą realizowane zostaną poinformowani o terminie prowadzenia prac w ich miejscu zamieszkania.

 

Szczegółowy harmonogram realizacji ustali wykonawca na bazie uzgodnień z działającym 

 

w imieniu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Inżynierem Kontraktu. Prace będą prowadzone równolegle we wszystkich czterech kwartałach. Obecnie przewiduje się, że najbardziej intensywne działania będą miały miejsce do końca lipca 2015, a w związku z tym wszystkich mieszkańców prosimy o zapewnienie dostępu do lokali objętych Zadaniem i Przedsięwzięciem.

 

W miesiącu maju 2015 przewiduje się rozpoczęcie robót w kolejnych 24 budynkach, w kwartale XV obejmującym ulicę Drzymały i 30-go Stycznia oraz w kwartale XXIV, tj. przy ulicy Kosynierów Gdyńskich , Mieszka I  i Mickiewicza.

 

W porozumieniu z Partnerem Przedsięwzięcia, PGE Elektrociepłownią Gorzów Wlkp., ustalono harmonogram włączania budynków z kwartałów X, XI, XV, XIX, XX, XXIV do sieci cieplnej. Wspólne działania związane tą częścią robót są planowane na okres od sierpnia do października 2015 roku.

 

Niezwykle istotnym warunkiem powodzenia działań oraz skutecznego i sprawnego prowadzenia planowanych prac jest współdziałanie ze strony mieszkańców budynków w kwartałach X, XI, XV, XIX, XX i XXIV.

 

Ze swojej strony Zakład Gospodarki Mieszkaniowej deklaruje, że dołoży wszelkich starań, aby uciążliwości związane z remontem minimalizować, poprzez wyznaczenie ram czasowych dla wykonywania prac, wprowadzenie zasad utylizacji odpadów oraz poprzez zobowiązanie wykonawcy do stosowania reguły prowadzenia robót w budynku w sposób ciągły, aż do osiągnięcia ich odpowiedniego zaawansowania w celu dokonania odbioru.

 

Jednocześnie Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zwraca się do mieszkańców o przygotowanie lokali do prac mających na celu wykonanie instalacji, co w praktyce oznacza zapewnienie dostępu do wszystkich pomieszczeń w lokalach oraz odsłanianie ścian i podłóg.

 

Po zakończeniu prac mieszkańcy kwartałów X, XI, XV, XIX i XX, XXIV  będą korzystali z nowoczesnych ekologicznych systemów grzewczych w swoich domach. Zmiana ta pozwoli jednocześnie na wyłączenie eksploatowanych obecnie na tym obszarze kominów, co przyniesie wymierną korzyść mieszkańcom całego miasta.

 

Wyeliminowanie procesu spalania węgla w 74 budynkach przełoży się na znaczące ograniczenie emisji pyłów w strefie, w której został naruszony dopuszczalny poziom pyłów zawieszonych  PM10 i PM 2,5 oraz poziom zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla, powodowane głównie spalaniem węgla w obiektach dotychczas ogrzewanych piecami.

 

Będzie to realna korzyść nie tylko dla mieszkańców obszaru o najwyższych przekroczeniach emisji, ale wpłynie na poprawę jakości powietrza  w całym mieście. 

 

Najbardziej pożądanym rezultatem tego działania  będzie ograniczenie skutków zdrowotnych  wynikających z niskiej emisji. W związku z tym,  również w roku 2015 rozpoczęła się kampania edukacyjno-informacyjna, w ramach której mieszkańcy Gorzowa będą mieli okazję szerzej zapoznać się z konsekwencjami  niskiej emisji, sposobami przeciwdziałania (także przyjętymi dla Gorzowa Wlkp.) oraz z korzyściami zdrowotnymi i społecznymi wynikającymi z jej eliminacji.

 

W ramach kampanii prowadzonej przez Lidera Zadania i Przedsięwzięcia Miasto Gorzów Wlkp. do rąk mieszkańców trafią ulotki i broszury, a szerzej temat zostanie zaprezentowany na łamach prasy regionalnej.

 

Z uwagi na konieczność budzenia świadomości, potrzeb  i wiedzy w zakresie działań ekologicznych, w styczniu 2015 odbyła się w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp. konferencja prasowa informująca o rozpoczęciu kampanii, również w styczniu zostały ogłoszone konkursy promujące ograniczanie niskiej emisji  dla uczniów gorzowskich szkół i ich nauczycieli.

 

Niezaprzeczalną ogromną korzyścią społeczną dla mieszkańców jest także sposób finansowania przedsięwzięcia, w którym 45 % wartości wspólnych działań Lidera Miasta Gorzów Wlkp. oraz Partnera PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. stanowi dotacja NFOŚiGW, a 45% to pożyczka z WFOŚIGW w Zielonej Górze. Udział własny w wysokości 10% zapewniło PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

 

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie Wlkp. zaprasza wszystkich mieszkańców Gorzowa Wlkp. a zwłaszcza mieszkańców z obszaru Nowego Miasta do współdziałania, bo „KAWKA” JEST DOBRA DLA WSZYSTKICH.

Kontakt: kawka@zgm.gorzow.pl

 

Barbara Suchogórska

 

 
pdf plakat_z logo PGE.pdf
(3738 KB)
Plakat informacyjny - KAWKA











Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.