Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Gorzów Wlkp. ZGM
Test łatwy do czytania - ETR

Bip ZGM


Platforma zakupowa


Ciepłe Mieszkanie
Wyjść z długów
Dodatki


oferty






.9.

.38.

.96.

.32.

.10.

.53.

.73.

1442382327-69.jpg

Ponad 13 mln złotych Gorzów wyda na tegoroczne prace w ramach programu KAWKA. Dziś podpisano umowy z firmami, które m.in. wykonają prace budowlane, instalacje ciepłej wody i zdemontują piece kaflowe. Program realizowany jest zgodnie z planem. Skrupulatnie zmierzamy do uzyskania założonego efektu ekologicznego.

 

Tegoroczne prace wykonają trzy firmy:

  • Przedsiębiorstwo Usługowo - Handlowe SANITAR
  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo - Handlowe SANBUD Sp. z o.o.
  • INSTALHOUSE SP. z o.o. Sp. kom.

 

Prace zostaną podzielone w taki sposób, aby w możliwie najszybszym czasie zrealizować założone cele. Już teraz wiadomo, że zdemontowanych zostanie ponad 1200 źródeł węglowych w 96 budynkach dla 754 lokali. Wskazać można kwartały: I, II, IV, V, VIII, IX, XIII, XIV, XVII, XVIIII, XIX, XXI, czyli wybrane budynki przy ul. Łokietka, Chrobrego, Krzywoustego, Armii Polskiej, Borowskiego, Jagiełły, Mieszka I. Szczegółowe harmonogramy wykonawcy przedstawią w kwietniu. Po ich akceptacji ruszą prace, które potrwają do końca października.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosił już także przetarg na wykonanie dokumentacji  robót planowanych do wykonania w 2017 roku. Wtedy do sieci podłączonych zostanie 71 budynków, w tym 626 lokali. Oferty można składać do 15 kwietnia.

Przypomnijmy. W 2015 r., w ramach programu, podłączenie sieci c.o. wykonano już w 74 budynkach (508 lokalach), w których zdemontowano 896 pieców oraz 25 instalacji centralnego ogrzewania etażowego węglowego. Prace kosztowały prawie 9,5 mln złotych.

Projekt CENTRUM realizowany jest w oparciu o Porozumienie zawarte 22 maja 2014 roku pomiędzy Miastem Gorzów Wlkp., będącego LIDEREM  przedsięwzięcia oraz PGE GiEK S.A. Oddział ECG, jako PARTNEREM przedsięwzięcia. Projekt realizowany jest pod nazwą „redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w śródmieściu Gorzowa Wlkp.”, a dofinansowywany jest przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW.

Łączne zaplanowane nakłady na realizację projektu wynoszą: 65 000 000 PLN (netto), które rozkładają się następująco:

    LIDER miasto Gorzów otrzyma z Funduszu kwotę 38 562 000 PLN (netto) z czego:

        29 250 000 PLN  (netto)  stanowi dotacja
        9 312 000 PLN  (netto) stanowi pożyczka

    PARTNER  EC Gorzów zaangażuje w projekt kwotę  26 438 000 PLN (netto) z czego:

        otrzyma z Funduszu kwotę 19 828 500 PLN (netto) w formie pożyczki
        wniesie wkład własny w kwocie 6 609 500 PLN (netto)

Projekt realizowany będzie w trzech etapach, w latach 2015 – 2017.  Obejmie budynki mieszkalne w 27 kwartałach mieszkaniowych zlokalizowanych w obrębie ulic: Kosynierów Gdyńskich, Roosevelta, Wyszyńskiego, Drzymały, Jagiełły, Wybickiego.

W 2015 roku ( po wycofaniu z projektu Wspólnoty z ulicy Kosynierów Gdyńskich 80 w kwartale XX)  przyłączono do miejskiego systemu ciepłowniczego 74 obiekty mieszkalne, zlokalizowane w sześciu kwartałach ulic w śródmieściu Gorzowa Wlkp. o numerach:

 

    kwartał X – 12 obiektów  (ulice: Łokietka, Chrobrego, 30 stycznia, Dąbrowskiego),
    kwartał XI – 11 obiektów  (ulice: Łokietka, Dąbrowskiego, Drzymały),
    kwartał XV – 8 obiektów  (ulice: 30 stycznia, Drzymały),
    kwartał XIX – 8 obiektów  (ulice: Krzywoustego, Chrobrego, Borowskiego, Dąbrowskiego),
    kwartał XX – 18 obiektów  (ulice: Borowskiego, Kosynierów Gdyńskich, Mieszka I),
    kwartał XXIV – 17 obiektów (ulice: Kosynierów Gdyńskich, Mickiewicza, Mieszka I).


W celu dostawy ciepła do wymienionych kwartałów I etapu projektu zbudowano w 2015 roku 3500 m sieci i przyłączy ciepłowniczych w technologii rur preizolowanych oraz zakupiono 74


kompaktowe węzły cieplne. Na dzień 09.11.2015 r.  ciepło dostarczane było do wszystkich planowanych 49 obiektów w kwartałach X , XI , XIX , XX w zakresie centralnego ogrzewania oraz do 26 obiektów w zakresie ciepłej wody.


Od dnia 04.11.2015 r. rozpoczęły się dostawy pozostałych 25 szt. węzłów do pozostałych dwóch kwartałów tj. V i XXIV. Węzły były sukcesywnie przyłączane do sieci cieplnej i uruchamiane. Zakończono prace związane z uruchamianiem dostaw ciepła – 30.11.2015 r. W 2015 roku wydatkowano na projekt CENTRUM blisko 9 mln. złotych.


W roku 2016 w ramach realizacji drugiego etapu projektu CENTRUM planowane jest włączenie do miejskiego systemu ciepłowniczego  96 szt. kolejnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych w 11 kwartałach mieszkaniowych położonych głównie wzdłuż ulicy Armii Polskiej i ulic przyległych oraz wzdłuż ulicy Dąbrowskiego i ulic przyległych.


W celu podłączenia wymienionych obiektów do systemu sieciowego, PGE wykona około 3.500 m sieci i przyłączy cieplnych oraz zakupi i zamontuje 96  w pełni zautomatyzowanych kompaktowych węzłów cieplnych w poszczególnych obiektach.


Nakłady inwestycyjne na omówiony zakres prac wyniosą około 12 mln. złotych.  Obecnie trwają postępowania zakupowe niezbędne do realizacji zakresu prac przewidzianego w II etapie projektu CENTRUM (geodeta , wykonanie sieci i przyłączy oraz dostawa węzłów). Sukcesywna dostawa węzłów zaplanowana jest w miesiącach VIII – IX, a planowane uruchomienie dostaw ciepła zaplanowano na koniec X 2016r.


Janusz Hałajda – kierownik projektu
Ewa Sadowska-Cieślak – rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.

 










Deklaracja dostepności | Tekst Łatwy do czytnia - ETR

Wszelkie prawa do materialów zawartych na stronie sa zastrzeżone.